Lidé

Valentino Balboni

Legendární jméno bude navždy spojováno s jedinou automobilkou, tou z městečka Sant‘ Agata. Vrchní testovací jezdec Lamborghini, který ve své době jel prý s osmdesáti procenty všech vyrobených Lamborghini ale svoji kariéru u italského výrobce jako řidič nezačal.

 

Valentino Balboni se narodil 13. května 1949 v městečku Casumaro, nedaleko rodiště Ferruccia Lamborghini. Do Lamborghini nastoupil 21. dubna 1968 na post mechanika. Tato práce také zahrnovala jízdu s vozy v různém stádiu výroby mezi jednotlivými výrobními místy.

Balboni prý rád pořádně prošlápnul plyn, což vedlo k nelibosti ostatních mechaniků, jeho chování se ale líbilo samotnému Ferrucciovi Lamborghinimu, který nabídl Balbonimu místo testovacího jezdce. Balboni zpočátku pracoval pouze s Bobem Wallacem, když byli jedinými testovacími jezdci na celou továrnu. Postupem času ale vzniklo celé oddělení testování, kterého byl donedávna členem na nejvyšším postu.

Testy vozů dodnes probíhají na veřejných silnicích, Lamborghini nemá žádný testovací okruh jako konkurenční Ferrari. V okolí Sant‘ Agaty tak dodnes můžete potkat zamaskovaná Lamborghini, na kterých probíhají poslední testy před dodáním k zákazníkovi. Pokud ve zpětném zrcátku uvidíte na místě řidiče staršího muže s plnovousem, věřte, že za vašimi zády jede v Lamborghini právě Valentino Balboni.

V roce 2009 si i automobilka uvědomila, co pro ni Valentino dělá a rozhodla se jeho čtyřicetiletou práci ocenit. Dárkem pro usměvavého Itala se stala edice modelu Gallardo, pojmenovaná podle zaměstnance firmy. Gallardo LP550-2 Valentino Balboni bylo postaveno přesně podle přání Balboniho.

Tento vůz však vznikl i kvůli tomu, že Valentino Balboni se musel podle italských zákonů odebrat do důchodu. Poté ale dále pracoval jako reprezentant automobilky Lamborghini. Vedle toho založil tuningovou společnost VB, nabízející speciální výfuky pro vozy Lamborghini.

Italskou automobilku prezentuje po celém světě, občas jej potkáte i v muzeu v domovské Sant‘Agatě, kde též pracuje jako průvodce. Vždyť kolik lidí ví o Lamborghini víc, než zaměstnanec, který v automobilce pracuje více než čtyřicet let?

Foto: Ondřej Vávra

 

Jeden myslel na “Valentino Balboni

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..