Lidé

Stephan Winkelmann

Stephan Winkelmann byl dlouholetý prezident automobilky Lamborghini, který v této funkci působil přes deset let, od 1. ledna 2005 do 15. března 2016. Šéfoval ji tedy v různorodých dobách, za hospodářské krize, kdy se jí moc nedařilo, tak v úspěšné éře, která znamenala rozkvět. Pod Winkelmannovým vedením byla rovněž schválena třetí modelová řada, model Urus. V prosinci 2020 se pak do funkce opět vrátil.

Winkelmann ve funkci v roce 2005 nahradil Wernera Mischkeho. V roce 2016 odešel k Audi, kde šéfoval jeho sportovní divizi, později se přesunul k Bugatti. Z Lamborghini odcházel se slzami dojetí, ve funkci ho nahradil Stefano Domenicali, bývalý šéf stáje Ferrari ve Formuli 1. V prosinci 2020 se však do Lamborghini opět vrátil, když Domenicali odešel šéfovat Formuli 1.

Stephan Winkelmann se k italské značce s německým vedením perfektně hodil, narodil se totiž 18. října 1964 v Berlíně, již v dětství se však přestěhoval s rodiči do Říma. V Itálii vystudoval politologii, po jejím absolvování pracoval dva roky u armády, jako výsadkář.

Po dvou letech strávených v německé armádě se Stephan Winkelmann přesunul do automobilového průmyslu. Pracoval pro Mercedes-Benz, Alfa Romeo a následně pro Fiat, kde za jedenáct let postupně obsazoval vyšší a vyšší posty. Nejvyšší pozicí se stal pozice CEO skupiny Fiat Auto-Germany, kde byl odpovědný za značky Fiat, Alfa-Romeo, a Lancia.

Nabídka od Lamborghini jej ale zaujala a v roce 2005 se stal jejím prezidentem. Prvním automobilem, za který nesl plnou zodpovědnost byla odlehčená verze baby lamba – Gallardo Superleggera.

Pod vedením Stephana Winkelmanna automobilka odstartovala nejúspěšnější období své historie. Prodeje už krátce po Winkelmannovým nástupem trhaly rekordy, což přerušilo období následků světové hospodářské krize, od roku 2010 ale prodeje značky opět rostly. V roce 2020 přišel v době koronavirové krize, která ovlivnila celosvětové prodeje aut. I nadále však zůstal rovněž prezidentem Bugatti.

 

Jeden myslel na “Stephan Winkelmann

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..