Video

Promo video: Gallardo L140

Lamborghini Gallardo, díky své velikosti též nazývané jako babylambo, nejvíce pomohlo Lamborghini v novodobé éře, éře pod taktovkou automobilky Audi. Vždyť se stalo vůbec nejprodávanějším vozem automobilky.

Čekání na malé Lamborghini trvalo dlouhých patnáct let, osmiválcová Jalpa se k odpočinku odebrala v roce 1986, od kdy všechny pokusy o jejího nástupce ztroskotaly. Až Audi v roce 2003 vše změnilo, když na trh uvedlo Gallardo L140.

Nový malý model tvořil Luc Donckerwolke, jemuž bylo vyčítáno, že při tvoření křivek zapomněl na nůžkové dveře. Designér ale klasické dveře vysvětloval exkluzivitou dvanáctiválcové vlajkové lodi, která si podle něj jediná zasloužila dveře nůžkové.

Díky majiteli Audi bylo využito hliníkové šasi, tak typické pro německou automobilku. Audi se podepsalo i pod tvorbou motoru, i když o tom nerado mluvilo. Použitá jednotka byla desetiválcová, podobná té, která se používala u desetiválcových Audi. Hliníkový pětilitrový motor vyvíjel výkon 500 koní a dokázal zrychlit z 0-100 km/h za 4,2 s, maximální rychlost činila 309 km/h

Sériový model byl upraven v roce 2005, kdy po vzoru Gallarda SE dostal vylepšený motor, posilněný o dvacet koní, a kvalitnější interiér. Do sériové výbavy se dostaly i barevné kombinace interiéru a nová příplatková výbava. Automobilka tak vyslyšela nářky novinářů, že by babylambo mohlo být ještě lepší. Od modelového roku 2006 jste dostaly 520 koní, znamenající zrychlení z nuly na sto za čtyři sekundy a maximálku 315 km/h.

Po výrobě více než sedmi tisíc vozů se automobilka rozhodla v roce 2008 uvést na trh další modernizovanou verzi, nazývanou jako Gallardo LP560-4.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..