Novinky

Sesto Elemento oficiálně odhaleno

Automobilka Lamborghini oficiálně odhalila koncept Sesto Elemento, kterým demonstruje možné využití karbonových vláken na budoucích vozech s rozzuřeným býkem ve znaku. Použití karbonu znamená, že Sesto Elemento váží 999 kilo!

Neoficiální obrázek konceptu utekl na internet už včera, dnes už pro vás máme oficiální informace z tiskových materiálů vydaných k oficiální premiéře.

Neoficiální obrázek konceptu utekl na internet už včera, dnes už pro vás máme oficiální informace z tiskových materiálů vydaných k oficiální premiéře.

“Sesto Elemento ukazuje, jak může vypadat budoucnost supersportů. Jejich extrémní lehkost bude kombinovaná s vysokým výkonem a skvělým ovládáním. Využili jsme všech našich technologických prostředků, abychom postavili Sesto Elemento,“ říká Stephan Winkelmann, prezident a generální ředitel Automobili Lamborghini SpA. Podle jeho slov bude systematické odlehčování klíčovým faktorem budoucích superaut, pomůže totiž nejen lepší dynamice, ale také sníží emise. „V příštích letech využijeme tuto technologickou výhodu napříč modelovou řadou. Duch konceptu Sesto Elemento se dotkne každého budoucího Lamborghini,“ dodal Winkelmann.

Základem konceptu je velmi pevná, tuhá, bezpečná a lehká struktura uhlíkových vláken. Ty jsou použity i na vnějších panelech karoserie, hlavních komponentech zavěšení nebo na ráfcích. Koncovky výfuku jsou pak vyrobeny z materiálu Pyrosic, což je moderní sklo-keramický kompozit, který vydrží i teploty přesahující 900° Celsia. I samotný název konceptu odkazuje na karbon. Uhlík je v periodické soustavě prvků šestým prvkem (elementem), italsky Sesto Elemento.

Využití karbonových vláken umožnilo snížit hmotnost vozu na minimum. Sesto Elemento váží pouhých 999 kilo, přesto je vybaveno desetiválcovým motorem a pohonem všech kol. Díky tomu je auto při řízení zábavné a disponuje senzační dynamikou.

Výkon 570 koní a nízká hmotnost je zárukou skvělého poměru výkonu a váhy, což bude podle Lamborghini nejdůležitějším parametrem budoucích aut. Tento poměr činí u Sesto Elemento skvělých 1,75 kilogramu na koně. Nicméně i současné nejvýznamnější hodnotící parametry jsou senzační, zrychlení z nuly na sto za 2,5 s a maximálka vysoko přesahující magických 300 km/h. Co čísla nepopíšou je chirurgicky přesné ovládaní a vynikající brzdění.

Design Sesento Elemento na první pohled ukazuje jeho sílu a rychlost, zároveň využívá designových prvků současných Lamborghini. V neposlední řadě je dána najevo struktura uhlíkových vláken, vůz je nalakován v bezbarvém laku. Zajímavostí jsou detaily z rudě obarvených vláken. Ostré hrany napomáhají k funkčnosti a dokonalé aerodynamice.

Automobilka ze Sant‘ Agaty začala s využíváním karbonu již v roce 1983, kdy byl postaven prototyp Countache s karbonovým šasi. V sériových vozech se karbonová vlákna objevila o dva roky později. V současné době továrna spolupracuje s Washingtonskou univerzitou, kde provozuje speciální výzkumnou laboratoř. Přímo v Sant‘ Agatě funguje vývojové centrum kompozitů.

3 komentáře: „Sesto Elemento oficiálně odhaleno

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..