Novinky

Murciélago LP640 – druhý největší tvůrce oxidu uhličitého

Nizozemský server Autoblog.nl zveřejnil žebříček aut, které za ujetý kilometr vyprodukují nejvíce oxidu uhličitého. Lamborghini prvního místa nedosáhlo, model. Murciélago LP640 ale skončil druhý. Nejvíce CO2 vyprodukuje Bugatti Veyron.

Podle evropských úředníků je tvorba oxidu uhličitého ten nejdůležitější parametr u vyráběných vozů a nedělají rozdíl mezi superauty, která ujedou několik kilometrů za měsíc a mezi starými „střepy,“ které toho ujedou za rok mnohem víc a udělají tak větší paseku na naší ozonové vrstvě.

Nizozemský server Autoblog.nl tak nejen pro mě, ale i pro nás, vytvořil žebříček automobilů, které všichni ekologicky smýšlející lidé na silnici nebudou rádi potkávat.

Vítězství si pro sebe urvalo Bugatti Veyron, jehož šestnáctiválec produkuje 571 gramů oxidu uhličitého na ujetý kilometr. Druhé pak skončilo zmiňované Murciélago LP640, hodnota produkce CO2 je u Coupé 495 g/km, u Roadsteru rovných 500 g/km. V top ten pak nalezneme další supersporty, jakými jsou například Ferrari 599 GTB Fiorano, Ferrari 612 Scaglietti, Ferrari F430, Bentley Arnage, či SUV, mezi kterými nechybí Hummer H2.

Lamborghini ale nemusíte rovnou zavrhovat, právě Murciélago LP640 se zúčastnilo testu pořadu Top Gear o superauto, které vydrží nejdéle jet na jeden galon benzínu. Překonalo jej pouze Audi R8, jehož osmiválec „žere“ přeci jen míň. Navíc menší model – Gallardo LP560-4 patří mezi jednoho z nejčistších supersportů, produkuje „jen“ 327 gramu CO2 na kilometr.

Ekologicky smýšlející tyto vozy zavrhují a jistě je nechtějí ani vidět. Za sebe ale říkám, že bych se raději svezl ve „špinavém“ Murciélagu LP640, než „čistém“ Volkswagenu Polo Bluemotion, které by zaujalo jednu z příček mezi nejmenšími tvůrci CO2.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..