Historie

Gallardo: Ve službách policie

Zatímco čeští policisté honí piráty především ve Škodovkách, jejich italští kolegové mají mnohem lepší nářadí, byť také z koncernu Volkswagen Group, ve službách italské státní policii (Polizia di Stato) pracuje Lamborghini Gallardo. Spolupráce mezi býčí automobilkou a italskou policií započala v roce 2004.

V květnu 2004 Lamborghini předalo italské státní policii speciálně upravený exemplář Gallarda, a to v době oslav 152. výročí vzniku Polizia di Stato. O rok později následoval druhý kousek.

Policejní Gallardo nedostalo jen modré zbarvení italské státní policie a sirénu, jeho úpravy byly rozsáhlejší, a to především v oblasti výbavy. Její součástí bylo zařízení na posílání a přijímání informací a obrázků z kritických událostí, jako jsou dopravní nehody nebo požáry. Auto bylo dále vybaveno systémem Provida, který nahrává přestupky a posílá z nich materiály v reálném čase na policejní ústředí. Systém Elsag ‚Autodetector‘ zase rozeznává poznávací značky ostatních aut.

Gallardo Polizia dále dostalo navigaci, speciální defibrilátor a chladicí zařízení pro rychlý transport lidských orgánů nebo krevní plasmy v případě nouze. Policejní Gallardo tak bylo jakousi děvečkou pro všechno.

Základem prvního policejního Gallarda bylo původní Gallardo. Automobil je tak poháněn pětilitrovým desetiválcem o výkonu 500 koní, což k pomáhání a chránění jistě stačí. Policisté navíc dostali k autu sadu zimních pneumatik Sottozero od firmy Pirelli, aby mohli s Gallardem jezdil po celý rok.

Duo aut bylo následně používáno na dálnici Salerno-Reggio Calabria a v okolí Boloně. Jedno z nich bohužel v listopad 2009 vážně havarovalo. Druhý exemplář se později stal jedním z exponátů muzea Lamorghini v Sant’Agatě.

Polizia dostává modernizovanou zbraň

Po příchodu modernizovaného Gallarda LP560-4 se Lamborghini v roce 2008 rozhodlo opět darovat italské policii dva vozy. Jejich základem byla tehdejší novinka v podobě Gallarda LP560-4 se silnějším 5,2litrovým desetiválcem o výkonu 560 koní.

Předchozí dvojice už v té době měla na svém kontě velké množství ujetých kilometrů. První ujelo od roku 2004 přes 140.000 kilometrů, druhé od roku 2005 takřka 100.000 kilometrů, což na supersport nejsou žádná malá čísla. Automobilka se tedy rozhodla tyto vozy nahradit modernějšími.

Výbava zůstala stejná, však také úkoly Gallarda Polizia se neměly měnit – auto mělo nadále sloužit jako dálniční stíhač a v případě potřeby mělo převážet lidské orgány nebo krevní plasmu. Pro ně tu bylo chladicí zařízení v zavazadlového prostoru. Mezi úkoly auta patřila i prezentace italské policie.

Systém Proof Video Data System pomocí kamery umístěné vedle vnitřního zpětného zrcátka může nahrávat ostatní řidiče při přestupcích a zaznamenávat pomocí GPS přesnou lokaci takového přestupku. Data je navíc možné posílat na nejbližší policejní stanici pro potřeby archivace.

Auto bylo nadále vybaveno zařízením na posílání a přijímání informací a obrázků z kritických událostí nebo rozpoznáváním poznávacích značek aut. Ve výbavě nechyběly ani tradičnější prvky policejního auta – pouzdro na pistoli, vysílačka nebo ruční značka Stop.

Gallardo LP560-4 Polizia je lakováno typickým světle modrým lakem Blu Polizia doplněným o bílé pruhy. Aerodynamicky tvarovaná sirána je tvořena diodami, díky jejím tvarům policejní Gallardo nemá být nijak pomalejší než běžné Gallardo. Střešní sirénu pak doplnila modrá světla na přídi, zádi a bocích auta.

S Gallardem LP560-4 Polizia mohlo jezdit zhruba 30 policistů, kteří byli pro tento účel speciálně vycvičeni. Pod vedením testovacích jezdců Lamborghini se učili, jak s takovým supersportem jezdit.

Do třetice všeho dobrého

Rok 2013 byl ve znamení velkolepých oslav 50 let od založení automobilky Lamborghini. V záplavě nových modelů (mj. Veneno, Aventador 50th Anniversary) se trochu pozapomnělo na to, že italská policie opět dostala nové Lamborghini – tentokrát postavené na základech Gallarda LP560-4 modelového roku 2013.

Lamborghini k tomuto daru tentokrát nic nezveřejnilo, a tak se můžeme dohadovat, jakým způsobem je tato dosud nejnovější policejní stíhačka vybavena. Její úkoly ale zůstávají stejné jako u předchůdce, což víme z vlastní zkušenosti. Vedle hlídání dálnic a převozu krve se Gallardo LP560-4 Nova Polizia účastní i různých propagačních akcí. Zda má policie opět k dispozici dva vozy, bohužel nevíme.

Spolupráce s italskou policí přitom neskončila ani po představení Huracánu. Také nové babylambo totiž zamířilo do služeb italské státní policie.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..