Novinky

5-95 Zagato: Italský speciál od slavné karosárny

Už loni proběhla médii zpráva, že karosárna Zagato spolupracuje s automobilkou Lamborghini na novém konceptu. Nyní je výsledek této spolupráce hotov, jmenuje se 5-95. Není však postavený na základech Aventadoru, jak se spekulovalo, ale používá techniku Gallarda LP 570-4 Superleggera.

Design auta je zcela přepracován, původní Gallardo naznačují jen kola nebo skla a zrcátka. Příď automobilu se inspirovala u Lamborghini Raptor, který rovněž tvořilo studio Zagato. Specialitou je větrný deflektor před čelním sklem, který usměrňuje vzduch a vylepšuje tak aerodynamiku auta. Boční chladicí otvory jsou menší než u výchozího modelu, a to díky dalšímu otvoru na střeše.

Typickým prvkem Zagata je střecha tvořena dvěma „bublinami,“ tento detail nemůže chybět ani zde. Záď je zase „ukousnuta,“ což je rovněž designový prvek typický pro Zagato. Koncová světla jsou kulatá, aerodynamiku zlepšuje aktivní spoiler.

Auto vzniklo na zakázku sběratele Alberta Spiesse, v jehož sbírce nechybí několik aut z dílny Zagata – například Alfa Romeo S.Z. či Aston Martin V8 Zagato. Lamborghini 5-95 Zagato bude poprvé představeno na letošní Concorso d’Eleganza Villa d’Este na břehu italského jezera Como, která probíhá tento víkend.

Lamborghini 5-95 Zagato je už pátým společným projektem těchto dvou slavných italských značek. Jako první vzniklo v roce 1965 krásné 3500 GTZ s hliníkovou karoserií, postavené na základech prvního sériového Lamborghini, modelu 350 GT. K další spolupráci došlo až v devadesátých letech. Tehdy vznikl zmíněný koncept Raptor. Zagato v té době rovněž pracovalo na projektu L147, tedy nástupci Diabla, když představilo koncept Canto. Zagato v té době také pracovalo na nástupci offroadu LM 002, nazvaném LM 003 Borneo. Tento projekt, stejně jako Canto se do sériové výroby však nedostal.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..