Historie

Význam jmen modelů

Lamborghini, už samotné jméno automobilky se složitě píše, význam slova je však jeden z nejjednodušších, je to jen příjmení zakladatele automobilky. Naopak Countach, Jarama, Islero, nebo třeba Murciélago, to jsou velice exotická jména. Co kromě pojmenování modelu znamenají?

Vůbec první vyrobený osobní automobil Lamborghini si jako inspiraci pro své jméno vzalo objem motoru. Koncept byl označen jako 350GTV, udávající objem motoru 3,5l, kategorie vozu – GT, V jako „veloce,“ tedy rychlý. I prvnímu sériovému vozu toto označení zůstalo, jen mu chybělo V na konci názvu.

Dnes už se asi nedozvíme, jestli číselné označení mělo zůstat i dalším vozům, pravdou ale je, že automobilka dodnes používá vedle označení modelu i interní číselné označení – např. Murciélago LP640-4 – 640 koní, LP = Longitudinale Posteriore – podélné uložení motoru, 4 jako pohon všech kol.

Druhý vyráběný automobil Lamborghini již číselné označení mělo jen jako dodatek k oficiálnímu názvu vozu. Automobil dostal název Miura a díky němu začal koloběh slovních názvů nových automobilů. Co jednotlivá jména aut ve skutečnosti znamenají?

asterion1Asterion

Název Asterion odkazuje na svět býků, zároveň ale připomíná hybridní pohon tohoto konceptu. Jméno pochází z řecké mytologie, jedná se o původní jméno minotaura. Ten byl vlastně také hybrid – na půl býk a na půl člověk.

AthonAthon

Označení Athon je jméno egyptského boha slunce. Název tak naznačuje na typ vozu. Koncept Athon byl kabrioletem, automobilem určeným v podstatě jen pro slunečné dny.

Aventador LP700-4Aventador

Vlajková loď značky představená v roce 2011 je pojmenovaná v duchu té nejlepší tradice značky. Aventador byl totiž býk, kteří při corridě v říjnu 1993 v Aréně Saragossa získal díky své kuráži titul Trofeo de la Peña La Madroñera.

Centenario

Model oslavující 100 let od narození Ferruccia Lamborghini odkazuje právě na toto výročí. Výraz Centenario znamená v italštině století či sté výročí. 

italie-08-256Countach

Countach je slovíčko z italského slangu označující výraz úžasu či ohromení. V dnešní době by se dalo připodobnit ke slovíčku „wow!“ Jeho výslovnost se učily v sedmdesátých letech stovky teenagerů. Přesná výslovnost zní takto – kůntaš, nebo kuntač. Ke zvolení názvu se váže i krátký příběh:

Výkřik Countach použil jeden z dělníků, kteří převáželi nový automobil na výstavu v Ženevě, když tento vůz poprvé spatřil. Jiné zdroje říkají, že toto slovíčko při spatření vozu vyslovil sám Giuseppe „Nuccio“ Bertone, majitel designérského studia, když poprvé spatřil projekt svého zaměstnance, Marcella Gandiniho. Kdo Countach ve spojení s tímto vozem poprvé použil se už nedozvíme, nicméně lepší název se k tomuto vozu zřejmě nenajde.

diablo_vt_16Diablo

Název jednoho z nejlegendárnějších Lamborghini odkazuje na ďábelskou povahu tohoto automobilu. Diablo je jedním z jmen převzatých ze španělštiny, kde označuje výraz pro ďábla.

EgoistaEgoista

Koncept vytvořený na oslavy 50 let Lamborghini designérem Walterem De Silvou odkazuje svým jménem na jednomístnou kabinu. Slovo snad ani není třeba překládat do češtiny.

Espada 400 GTEspada

Název Espada přímo odkazuje na býčí zápasy. Slovíčko „espada“ je španělským výrazem pro meč. Meč je samozřejmě nástroj toreadora, který je používán k usmrcení býka. Samotný název Espada je v logu na autě protnuto mečem.

EstoqueEstoque

Supersportovní sedan dostal název pro pravověrné Lamborghini, estoque je typ krátkého mečíku, kterým se zabíjí býk při koridách. Název volně navazuje na jméno jiného čtyřmístného Lamborghini, modelu Espada, označující samotný meč.

GallardoGallardo

Gallardo je známý rod zápasnických býků. Ve španělštině nalezneme i další význam, slovíčko „gallardo“ se používá ve významu pro galantního, statného nebo urostlého člověka.

HuracanHuracán

Jméno tohoto babylamba, nástupce Gallarda, rovněž odkazuje na svět býků. Huracán byl býk španělského plemene Conte de la Patilla, který byl slavný pro svoji odvahu a sílu. Nejvíce se Huracán proslavil na corridě ve španělském Alicante v srpnu 1879.

Jalpa in studioJalpa

Někdejší babylambo je jedním z modelů, které se inspirovaly světem koridy. Jalpa je jedním z býčích rodů, který je chován na býčí zápasy. Tento rod podobně jako mnohé další pochází ze Španělska.

italie-08-243Jarama

Název může mít dva významy, o kterých se historikové přou, podle čeho byl tento model pojmenován. První význam může odkazovat na španělský závodní okruh Jarama, nacházející se nedaleko Madridu. Okolo tohoto okruhu teče i stejnojmenná řeka Jarama.

Druhou možností je oblast Jarama, nacházející se ve Španělsku. Tato oblast je proslavená chovem býků.

Třetí možností je i inspirace z automobilu Lamborghini 400 GT Monza, vzniknuvší v jediném exempláři. Na tento vůz si totiž jeho majitel dal znak Jarama, který vyměnil za označení Monza. Přece jen ve fašistickém režimu generála Franca se italský název ani na automobilu moc nelíbí.

Islero GTSIslero

Název tohoto modelu odkazuje na stejnojmenného býka. Býk Islero bojoval 28. srpna 1947 s toreadorem Manuelem „Manoletem“ Rodriguezem a natolik svého soka zranil, že toreador zemřel po zápase spolu s býkem.

Lamborghini LM002LM002

Jedinečné terénní vozidlo z osmdesátých let mělo i jedinečný název. Zkratka LM znamená Lamborghini Militaria, číslo 2 pořadí vozu. Již před sériovým vozem vzniklo několik prototypů, zahrnující i jeden s označením LM001.

Miura

Kupé osobitým kouzlem bylo prvním osobním automobilem Lamborghini, které bylo pojmenováno ve spojitosti s býky. Miura je rod (také farma) býků, z kterého pocházel býk Islero. Samotným zakladatelem slavného rodu byl býk Murciélago. Rod sám byl založen donem Antoniem Miurou.

Murciélago

Automobil s jehož názvem se pojí dva významy. Murciélago je španělský výraz pro netopýra, jehož pravděpodobně lze v siluetě nalézt. Nebo vám vyklápěcí se chladící otvory motoru netopýra nepřipomínají?

Druhý význam se pojí s býčími zápasy, Murciélago byl býk, který při zápase v roce 1879 přežil 245 ran mečem. Bojoval s takovou vášní, že byl ušetřen a nezabit. Později byl předán donu Antoniovi Miurovi, který díky němu založil známý rod býků.

Reventón

Reventón byl mexický býk, který v roce 1943 zranil toreadora Felixe Guzmana natolik, že toreador na ztrátu krve v nemocnici zemřel. Avšak v souboji zemřel i sám býk. Ve španělštině toto slovo navíc znamená prasknutí, či puknutí. Že by odkaz na zvuk nadzvukových stíhacích letounů, ze kterých model Reventón vychází?

Sesto Elemento

Lehoučký koncept z roku 2010 vážící jen 999 kilogramů, který byl vyroben i v 20 kusech pro zákazníky, odkazuje svým názvem na použité materiály ve své konstrukci. Sesto Elemento, tedy šestý prvek, odkazuje na umístění uhlíku v Periodické tabulce prvků. Automobil je totiž převážně vyroben z uhlíkových vláken.

Sián

První sériový hybrid Lamborghini využívající superkapacitory svým jménem odkazuje právě na moderní pohon. Sián je totiž v boloňském dialektu výraz pro „záblesk blesku.“ Při premiéře se pak vůz dočkal ještě přídomku FKP 37 na oslavu krátce předtím zesnulého Ferdinanda Piëcha, bývalého šéfa VW Group, za jehož vedení se Lamborghini stalo právě součástí tohoto koncernu.

Silhouette

Osmiválcový automobil typu targa, první sériový otevřený automobil Lamborghini. Další výjimka mezi sérovými vozy, tento název s býky nesouvisí, znamená jednoduše siluetu.

Urraco

Označení Urraco opět odkazuje na býky, „urraco“ je v býčí terminologii označení pro malé ušlechtilé býky. S takovými býky bojoval v roce 1947 Manuel „Manolete“ Rodriguez, avšak pátý býk, kterého toho dne zabil, býk Islero (viz. výše), jej těžce zranil. Na následky těchto zranění tento toreador umírá.

Urus

Jméno konceptu z roku 2012 a stejnojmenného sériového auta prodávaného od roku 2018 sice odkazuje na býky, ne však zcela. Urus je totiž jedno z označení pro pratura, tedy předka tura domácího, který se používá pro býčí zápasy.

Veneno

Název exkluzivního modelu sice v češtině může evokovat vemeno a tudíž část kravského těla, nicméně zde inspiraci nehledejme. Veneno je totiž jméno býka, který v roce 1914 zranil toreadora Josého Sáncheze Rodrígueze v aréně Sanlúcar de Barrameda na jihu Španělska. Veneno je označován za jednoho z nejrychlejších a nejsilnějších býků historie koridy.

2 komentáře: „Význam jmen modelů

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..