Lidé

Marcello Gandini

Ital Marcello Gandini patří mezi nejvýznamnější designéry historie vůbec. Jeho jméno je spojováno hlavně se studiem Bertone a automobilkou Lamborghini. Právě on nejlépe pochopil duch automobilů ze Sant‘ Agaty.

Marcello Gandini se narodil 26. srpna 1938 v italském Turíně. Rok 1938 byl pro italské designéry velice významným rokem. Vedle Gandiniho se v tomto roce narodili i Giorgetto Giugiaro a Leonardo Fioravanti.

Mladý Ital se k designování vozů dostal takřka náhodou, přispěla k tomu nehoda kamaráda, jemuž pomáhal vytvořit novou karoserii pro nabouraný vůz. Později na škole designu všechny udivoval nekonvenční tvorbou. Svůj první nákres nakreslil z pohledu zprava, tedy přesně naopak, než bylo obecným zvykem.

Po konci studia dostal práci v designérském studiu Bertone, kde začala jeho slavná a dlouhá kariéra. V polovině šedesátých let se připojil k mladému týmu inženýrů Lamborghini. Právě on navrhl křivky vozu, který Dallara, Stanzani a Wallace stavěli ve svém volném čase jako koncept 400 TP. Marcello Gandini ze studia Bertone stál za křivkami modelu Miura, který dal světu označení supersport.

Nekonvenční nápady a sláva Miury mu umožnili navrhovat i další modely Lamborghini. Sám zakladatel automobilky Ferruccio Lamborghini prohlásil, že Gandini a studio Bertone nejlépe pochopili pravou podstatu Lamborghini. Doslova si nasadili střevíček jako Popelka, který jim padl jako ulitý.

V šedesátých a sedmdesátých letech Gandini pracoval i na modelech Jarama, Urraco, Espada, a hlavně, Countach. Již plně rozvinutý talent Gandiniho zplodil futuristické křivky nástupce Miury. Giuseppe Bertone, zaměstnavatel mladého Itala, byl tak nadšen novým dílem svého nadšence, že při jeho spatření zvolal „countach“ a dal slavnému vozu jeho jméno.

V osmdesátých letech Marcello Gandini odchází ze studia Bertone a zakládá vlastní designérskou firmu. Přesto neopouští Lamborghini a italské automobilce pomáhá navrhovat další vozy. Stál za křivkami projektů P132 a P140. Z prvně jmenovaného vzniká v roce 1990 slavné Diablo, druhé se do výroby nikdy nedostane.

I když je Marcello Gandini spojován hlavně s automobilkou Lamborghini, navrhoval i vozy jiných značek. Stál za konceptem Alfa Romeo 33 Carabo, který světu poprvé představil dveře otevírané k nebi. Svůj nápad použil později i na modelech Countach a Diablo. Dalšími slavnými vozy Gandiniho je i Lancia Stratos, Fiat X1/9, De Tomaso Pantera, či Bugatti EB110.

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..