Lamborghini: Přes 50 let spolupráce s Pirelli

Automobilka Lamborghini byla založena v roce 1963. Již v tomto roce byla zahájena spolupráce s pneumatikářskou firmou Pirelli, která trvá do dnešní doby. Na oslavu více než 50leté spolupráce dvou italských společností vznikl v roce 2014 Aventador v edici Pirelli.

Pneumatiky Pirelli se objevily již na prvním prototypu osobního Lamborghini, konceptu 350 GTV. Tento koncept, stejně jako jeho sériová verze 350 GT, obouvala gumy Pirelli Cinturato HS. Zkratka HS značí High Speed, tedy vysoká rychlost, což naznačuje, že tato pneumatiky byla speciálně vyvinuta pro sportovní vozy a byla projektována pro rychlost 240 km/h.

 

Od Cinturato k P Zero

Model Pirelli Cinturato využilo také legendární Lamborghini Miura, nejrychlejší osobní vůz v době svého uvedení na trh. Miura ale použila vylepšenou verzi pneumatiky Pirelli Cinturato, s kódovým označením CN72. Ta proti klasickému provedení CA67 nabídla díky jinému vzorku tišší jízdu. Pirelli Cinturato (CN72) se po Miuře objevily i na dalších modelech Lamborghini té doby – Espadě i 400 GT (a následujícím Isleru).

Pozdější Miury se na žádost automobilky dočkaly širších pneumatik s nižšími bočnicemi. Šířka pneumatiky vzrostla z 205 milimetrů na 225 milimetrů, kola ale nadále zůstala 15palcová. Širší pneumatiky zlepšily jízdu v zatáčkách. Spolu se změnou rozměrů pneumatik se Miura dočkala vylepšené gumy Pirelli Cinturato s interním označením CN73.

Mezigenerační změna vlajkové lodě Lamborghini v podobě příchodu Countache neznamenala jen revoluci tvarů auta, ale také nové pneumatiky. Model Cinturato nahradilo nízkoprofilové Pirelli P7. Závěrečná (a vlastně i vrcholná) verze Countache – edice 25th Anniversary se pak dočkala nového obutí Pirelli P Zero. Countach 25th Anniversary byl v roce 1988 jedním z prvních aut, které tento nový produkt Pirelli použil.

Model Pirelli P Zero se objevil také na všech verzích Diabla, nástupce Countache. S modelem Pirelli P Zero v provedení Rosso byly standardně dodávány i Murciélago a Gallardo, stejně tak jako jejich nástupci Aventador a Huracán. Pro aktuální babylambo je určena speciální varianta této gumy nazvaná L. Třeba pro Veneno byla vyvinuta speciální verze této pneumatiky, která červeným pruhem na bočnici odkazuje na gumy PZero Formula One pro monoposty Formule 1.

Další spolupráce

S Pirelli automobilka Lamborghini spolupracovala také při vývoji terénního vozu LM002. Pro tento super offroad milánský pneumatikářský gigant speciálně vyvinul pneumatiku Scorpion. Jednalo se o takzvaný typ runflat, tedy o pneumatiky schopné jízdy i po defektu nebo ztrátě vnitřního tlaku. Inovativní guma byla vyztužena kevlarem, aby byla co nejodolnější.

Partnerství Pirelli a Lamborghini se v minulosti neomezovalo jen na použití pneumatik první značky na vozech druhé. Oba partneři si také vypomohly v reklamách. Miura například v reklamní kampani z roku 1970 zdůrazňovala, že si vybrala pneumatiky Pirelli Cinturato. Později Countach 25th Anniversary propagoval pneumatiky Pirelli na americkém trhu a v Jižní Asii. Gallardo si zase zahrálo v propagačním spotu Mission Zero, ve kterém si zahrála Uma Thurman (viz video pod článkem). Stejný model rovněž propagoval zimní pneumatiky Pirelli Winter Sottozero II.

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..