Historie

Lamborghini Design 90

Může se zdát velice nepravděpodobné, že by automobilka Lamborghini někdy vyráběla jednostopé vozidlo. Nicméně se nejedná o aprílový žertík, ale o čiročirou pravdu. A to nemění nic na faktu, že se vyrobilo pouze 6 „lambo motocyklů.“

V roce 1980 proběhla jedna z několika změn ve vlastnictví automobilky Lamborghini, kdy se majitelem stala společnost bratrů Mimramových, přičemž jeden z nich rozhoduje, že logo Lamborghini lze použít na mnoho zboží. A proč mezi ně nezařadit i motorku s logem rozzuřeného býka? A protože Lamborghini byla dosti známá firma, motocykl Lamborghini musel být jedním z nejlepších na trhu.

Automobilka si vzala na pomoc japonské Kawasaki a francouzský Boxer-Bike, které měly více zkušeností se stavbou jednostopých vozidel, než italský výrobce supersportů. Kawasaki dodalo motory, Boxer-Bike výrobní halu. Lamborghini Design 90 – jak byl motocykl pojmenován – se nikdy nevyrábělo v Sant‘ Agatě, ale ve francouzském Toulouse.

Zaměstnanci ze sant’agatské továrny dostaly za úkol vypracovat design jednostopého modelu. Za použití nejlepších materiálů dokázali postavit motocykl o 180 kilogramech, což za použití čtyřválcového motoru o výkonu 120 koní umožňovalo motorce jezdit přes 250 km/h. Lamborghini Design 90 se tak rázem stalo jednou z nejrychlejších motocyklů tehdejší doby. I design bylo ryzí Lamborghini, inspirací se staly křivky modelu Countach 25th Anniversary.

Vedení si u francouzského Boxer-Bike objednalo výrobu 50 exemplářů, s cílem postavit až 100 motorek za rok. Cenovka ale byla stanovena na 13 500 dollarů, což Lamborghini Design 90 řadilo mezi nejdražší motorky na trhu. Podle dostupných informací bylo během roku 1986 vyrobeno pouhých 6 motorek.

Historikové se přou o to, jestli o motocykl nebyl díky vysoké cenovce zájem, nebo jestli konec výroby znamenal převod italské automobilky pod americký koncern Chrysler v roce 1987. Kde je pravda se už asi nedozvíme, nicméně je Lamborghini Design 90 v současné době velkou raritou a šance vlastnit jeden z 6 vyrobených exemplářů je minimální.

Foto: Lamborghini Cars + Autodrome

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..