Novinky

Lamborghini chystá rozsáhlou elektrifikaci nabídky. První hybrid dorazí v roce 2023

Lamborghini je další automobilka, která se do budoucna nevyhne elektrifikaci své nabídky. Výrobce proto nyní oficiálně oznámil strategii pro následující léta, v rámci níž postupně elektrifikuje své portfolio. Těšit se můžeme na hybridy i elektromobil.

Elektrifikace Lamborghini bude probíhat ve třech fázích. První, v letech 2021 a 2022, bude ještě tradiční. Lamborghini během dvou let velkolepě oslaví tradiční spalovací motory, když jen během roku 2021 představí hned dva nové dvanáctiválcové modely. Jejich podoba je v tuto chvíli neznámá, očekává se však, že půjde o limitované speciály ve stylu Siánu nebo Venena. Použijí každopádně klasický motor.

V letech 2023 a 2024 pak nastane fáze hybridního přechodu. Automobilka totiž během pouhých dvou let kompletně elektrifikuje své portfolio, když se všechny tři modelové řady stanou hybridy. První sériové Lamborghini s hybridním pohonem dorazí v roce 2023. Nepůjde už tedy o limitovaný speciál jako Sián, který už je hybridem, s unikátním řešením využívajícím kondenzátory místo baterií. Lamborghini jeho podobu zatím neprozradilo, obecně se však předpokládá, že první sériový hybrid značky bude nástupce Aventadoru. Do roku 2024 se následně stanou hybridy i nástupci Huracánu a Urusu.

Cílem této fáze bude snížit produkované emise oxidu uhličitého o 50 % do začátku roku 2025. Lamborghini přitom zdůrazňuje snahu použití špičkových technologií a lehkých materiálů, které mají kompenzovat váhu těžkých baterií, potřebných pro elektrifikovaný pohon.

Třetí a poslední fáze pak bude ve znamení prvního elektromobilu Lamborghini. V jeho případě plány výrobce nejsou tak konkrétní, dorazit má „někdy v druhé polovině dekády“. Ani jeho podobu zatím automobilka nekonkretizovala, její ambicí je však z elektromobilu postavit dlouhou očekávanou čtvrtou modelovou řadu. Nabízí se tak myšlenka elektrického gran turisma, o němž se už delší dobu spekuluje.

Příchod hybridu a elektromobilu si samozřejmě vyžádá vysoké investice. Lamborghini dokonce hovoří o největším investičním plánu ve své historii, když do elektrifikovaných novinek hodlá během čtyř let investovat přes 1,5 miliardy eur. I přes novinky v portfoliu však Lamborghini zdůrazňuje, že chce zůstat věrné svým kořenům.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..