Novinky

Zagato Raptor na prodej! Je libo potenciálního nástupce Diabla?

Na listopadové aukci RM Sotheby’s v Abú Zabí se bude dražit i jeden vzácný kousek z historie Lamborghini. Oficiálně se jmenuje Zagato Raptor a vznikl v roce 1996 jakožto vyplnění mezery mezi Diablem a tehdy teprve chystaným nástupcem Canto. Nakonec z tohoto projektu ale nic nebylo, a tak vznikl jediný koncept, představený na ženevském autosalonu v roce 1996, který bude tento měsíc na prodej.

V útrobách tvořených trubkovým rámem a karbonovými panely karoserii pracovala technika užitá z Lamborghini Diablo VT. To konkrétně znamenalo pohon všech kol prostřednictvím viskózní mezinápravové spojky, atmosférickou V12 o objemu 5,7 a šestistupňovou manuální převodovku.

Právě díky karbonové karoserii a dalším řešením (hořčíková kola, odstrojený interiér) byl Raptor o významných 300 kg lehčí jak Diablo VT. Design navrhlo studio Zagato (konkrétně tým šéfdesignéra Noriho Harady), které tehdy vlastnil stejný majitel jako Lamborghini.

V době premiéry se počítalo s omezenou produkcí, z ní ale nakonec nic nebylo. Lamborghini raději pracovalo na zcela nové vlajkové lodi, modelu Canto (mimochodem též s designem od Zagata), který ale nakonec též nevznikl. Po převzetí Lamborghini značkou Audi začal vývoj nástupce Diabla nanovo, výsledkem čehož bylo v roce 2001 Murciélago.

Za myšlenkou Raptora stál jistý Alain Wicki, který nakonec jediný vzniklý exemplář vlastnil do roku 2000. Tehdy jej na ženevské autoshow prodal současnému majiteli, který jej prezentoval jen málokdy, třeba na akci v Pebble Beach v roce 2008. I proto je Raptor ve skvělé kondici a vypadá tak dobře, jako v době své premiéry. Tak co, máte zájem?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..