Reportáže

Lamborghini na Techno Classica 2014 v Essenu

Lamborghini se zúčastnilo letošního ročníku výstavy historických automobilů Techno Classica v Essenu, kde vystavovalo dva automobily – kupé 350 GT a targu Jalpa. Oba vystavené exempláře pocházejí ze sbírky muzea Lamborghini v Sant‘ Agatě Bolognese.

Zatímco loni to bylo 50 let od založení automobilky Lamborghini, letos je to 50 let od debutu prvního sériového modelu značky. Lamborghini 350 GT se světu poprvé představilo na autosalonu v Ženevě v roce 1964.

O pohon prvních exemplářů modelu 350 GT se postaral 3,5litrový dvanáctiválec o výkonu 280 koní, navržený specialistou na motory Giottem Bizzarrinim. Posledních 23 kusů však pod kapotou mělo větší čtyřlitrový dvanáctiválec.

O výrobu karoserií se starala společnost Carrozzeria Touring. Auto na tehdejší dobu používalo moderní techniku – nezávislé odpružení na všech kolech a kotoučové brzdy vpředu i vzadu.

Model Jalpa se začal vyrábět v roce 1981 a je jedním z předchůdců dnešního Huracánu. Auto svojí technikou vycházelo z targy Silhouette vyráběné mezi lety 1976 a 1979. Proti ní však bylo mnohem úspěšnější, Jalpa vyjela celkem ve 420 kusech, Silhouette vznikla jen v 55 kusech.

V Essenu vystavená žlutá Jalpa je vůbec poslední vyrobený exemplář tohoto automobilu. Jeho specialitou je podpis zakladatele značky Ferruccia Lamborghini v interiéru.

Autosalon probíhal od 26. do 30. března. Zájemci o prohlédnutí si dua 350 GT a Jalpa tak musí vyrazit do Sant‘ Agaty.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..