HistorieNovinky

Gallardo: Postupně představujeme jeho historii

V roce 2003 automobilka Lamborghini slavila 40 let své existence, mnohem důležitější událostí tehdejšího roku však bylo představení modelu Gallardo. Díky němu se po 11 letech opět rozšířila modelová paleta značky Lamborghini na dva vozy, po 15 letech se pak na trh opět vrátilo babylambo.

Gallardo vydrželo ve výrobě až do roku 2013, kdy vznikl poslední, 14.022. exemplář, kterým se stalo Gallardo LP570-4 Spyder Performante v červeném laku Rosso Mars.

Historie Gallarda je složitá a dlouhá, jeden článek na její shrnutí by byl málo, vždyť automobil vznikl celkem v 35 různých verzích. Z tohoto důvodu jsme jednotlivé verze rozdělili do pěti skupin, přičemž o každé z nich vydáme samostatný článek. Na tyto články, kompletně shrnující historii Gallarda, se můžete těšit v následujících týdnech.

Na jaké skupiny jsme tedy varianty Gallarda rozdělili?

Základní linie

Do té první patří ty základní modely, které vytvořily linii Gallardo Coupé, Gallardo Spyder a Gallardo Superleggera. V průběhu let byly tyto modely modernizovány, na trh tak dorazily Gallardo LP560-4, Gallardo LP560-4 Spyder a Gallardo LP570-4 Superleggera a jejich modernizovaná provedení modelového roku 2013.

Designové edice

Další skupinou jsou designové edice, které se odlišovaly jen upraveným vzhledem. Jako první dorazilo Gallardo SE s dvoubarevnou karoserií, dále sem patří černočerné Gallardo Nera, dvoubarevné Gallardo Bicolore nebo Gallardo Tricolore s italskou trikolorou.

Odlehčené verze

Do skupiny odlehčených variant zařadíme již zmíněné Gallardo Superleggera, které zde doplní Gallardo LP570-4 Spyder Performante, Gallardo Blancpain Edition a labutí píseň v podobě Gallarda LP570-4 Squadra Corse.

Verze pro specifický trh

V době, kdy Gallardo začalo již dosluhovat, se objevily mnohé edice určené výhradně pro jeden specifický trh. Tyto edice tvoří další skupinu verzí Gallarda, sem zařadíme Gallardo Italia Edition pro Itálii, Gallardo LP550-2 Singapore Limited Edition pro Singapur nebo Gallardo LP550-2 Hong Kong 20th Anniversary Edition pro Hong Kong.

Verze s pohonem zadních kol

V roce 2009 se Lamborghini vrátilo k pohonu výhradně zadních kol, když představilo Gallardo LP550-2 Valentino Balboni pojmenované po slavném testovacím jezdci. Následovalo otevřené Gallardo LP550-2 Spyder nebo Gallardo LP560-2 50th Anniversary slavící 50 let od založení automobilky.

Policejní verze

Poslední skupinou jsou policejní vozy. Lamborghini v minulých letech úzce spolupracovalo s italskou dálniční policí a předalo jí hned tři evoluce Gallarda.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..