Reportáže

Diamond Race 2009

Na začátku září odstartoval v Praze druhý ročník „českého Gumballu“ Diamond Race 2009. Orientační jízda, výlet, či projížďka automobilových fanoušků odstartovala před pražským hotelem Intercontinental. Odtud se jezdci přesunuli na západ, v Německu jim však byla zabavena vozidla.

Diamond Race se konal již podruhé, loňský úspěch si zajistil i pokračování, jehož start byl naplánován na čtvrtek 3. září. Na startu závodu, který se odehrával před pražským hotelem Intercontinental, se sešla asi čtyřicítka vozů. Mezi automobily se objevili zástupci značek Aston Martin, Ferrari, Porsche, Maserati, ale také třeba dvojice upravených VW Brouk DJ Uwy a Lucasa, či Hovado 1, alias upravený Mini Cooper Pavla Dolejšky ze spolku Maxipervers a jednoho z organizátorů. Za značku Lamborghini se představila Gallarda – verze Nera, L140, Spyder a LP560-4.

Vítěz „Diamondu“ si po třídenní jízdě odnese diamant, jak vyplývá již z názvu „orientační jízdy.“ Pro závodníky byly tentokrát připraveny diamanty tři. Dva o velikosti 2cat vložené do bílého zlata a po obvodu zdobené malými diamanty o celkové velikosti 0,5cat, třetí o velikosti 0,5cat. Jeden ze dvou velkých diamantů bude předán jako nejprestižnější cena vítězi v soutěži Diamond Man/Diamond Woman 2009 v rámci charitativní činnosti. Zbylé dva diamanty čekají na celkové vítěze jednotlivých etap.

Charitativní akce na podporu dětských domovů, díky které se letos vybralo dvě stě tisíc, však nevyšla svým tvůrcům podle představ. Peníze určené dětskému domovu Domino v Plzni byly odmítnuty radním kraje Jiřím Stručkem, který podle svých slov nehodlá podporovat takový závod. Vybraná částka tak byla narychlo předána dětskému domovu v Jablonném v Podještědí. Některá z opuštěných dětí se ukázala i před Intercontinentalem, když si mohli udělat alespoň malou radost a povozit se v některých autech účastníků závodu.

Trasa závodu, která s skládá z několika checkpointů, kterými musí účastníci projet, byla do posledních chvil tajná. Až při samotném startu se ukázalo, že jezdci míří přes checkpointy na Václavském náměstí, Smíchovské pláži a u obchodního centra Metropole Zličín do Plzně a odtud dále do Německa.

Na německé hranici však němečtí policisté narušili organizátorům plány a většinu vozů odstavili. Podle našich informací jsou v Německu takové závody zakázané, zakázáno je i použití antiradarů, jež měli mnohé posádky k dispozici. Organizátoři se přesto nevzdali a Diamond Race 2009 neskončil.

Účastníci závodu přestoupili ze supersportů do jednoho autobusu a pokračovali v trase podle itineráře. Jezdci německým policistům zprvu děkovali, protože se díky nim stal Diamond Race 2009 ještě lepší, ale postupem času nadšení opadlo. Německá policie totiž z hotelového pokoje v Německu vzala diamanty pro vítězné posádky, za což si vysloužila kritické poznámky. Pořadatelé kvůli této akci uvažovali o trestním oznámení, dodnes však není jasné, jaké právní kroky budou proti německé policii provedeny.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..